Hyvä, parempi, Banoffee pie!

Jos sulla on aikaa vain yhteen niin testaa tämä banoffee pien ohje. Aivan laittoman hyvää ja ehkä nopeinta ikinä koota kasaan! Tämän tekoa ei melkeinpä voi edes laskea leivonnaksi, uuniakaan ei tarvita missään kohtaan. Mutta yhtä kaikki lopputulos on suussa sulava ja kokemattomampikin kotileipuri kerää takuuvarmat kiitokset syöjiltä tällä herkulla. Sopii helpon valmistustapansa vuoksi esimerkiksi makoisaksi mökkitarjottavaksi!

Banoffee pie

Banoffee pie
Banoffee pien juju on sen makuyhdistelmä, jota täydellisempää ei vain ole. Kinuski, kermavaahto ja banaani kandikeksipohjalla. Ai että. Tästä piirakasta ei saa tarpeekseen! Olen tehnyt banoffee pieta useampaan otteeseen ja mielestäni tässä ei voi epäonnistua mitenkään, joka tekeekin siitä pomminvarman luottoreseptin joka kotileipurille. Valitettavasti itse en ole vielä niin neroksi leivonnan suhteen kasvanut, että olisin tämän itse kehittänyt vaan alkuperäisen ohjeen olen ottanut aikoinaan Hellapoliisin sivuilta käyttööni.

Olen käyttänyt piirakassa täytteenä supermarketeista valmiina myytävää valmiiksi karamellisoitua kondensoitua maitoa, jolla pääsee oikaisemaan kinuskin keittämisessä. Pysyy tekeminen lähes lastenleikkinä! Yleensä suosin leivonnaisissa itse kondensoidusta maidosta keitettävää kinuskia mutta tässä piirakassa sillä ei maullisesti ole merkittävää eroa kumpaa käyttää, kun molemmat toimivat erinomaisesti.
Banoffee pie
Pohjan kandikeksit ovat suosikkejani ja niiden kanssa on oikeastaan vain varottava, että kaikki eivät mene parempiin suihin vaan niitä säästyy tarpeeksi pohjaan. Pienen sähellyksen ansiosta eka hienonnettu satsini normaalisti käyttämiäni LU:n Bastogne-kandikeksejä meni lattialle, joten ei muuta kuin asiaankuuluvien kiroilujen ja raivokkaan siivouksen jälkeen kaupan kautta hakemaan lisää keksejä. Huomasin K-kaupan hyllyille ilmestyneen Pirkan version samoista kekseistä ja budjettileipurina päätin niitä kokeilla. Täysin sama lopputulos eli mahtava!
Banoffee pie
Kesäaikaan mansikat kruunaavat herkun ja täydentävät jo aiemmin hehkuttamani lyömättömän makuyhdistelmän. Minulla oli tekemääni cashewpähkinäkrokanttia tähän säästettynä ja sehän oli se kuuluisa piste i:n päälle! Jäin vielä miettimään, että näillä aineksilla saisi myös mitä maistuvimman jäätelöannoksen aikaiseksi. Miettikää vaniljajätskiä, paksua kinuskia, hieman banaania, kandikeksejä rouheasti murrettuina palasina ja pari mansikkaa koristamaan annos! Siinä maistuisi jo kesä.

Jos Britakakku on tekeillä juhannukseksi niin tee tätä jo huomenna ja tarjoa läheisillesi! Olen varma, että ihastutte.

Banoffee pie

PARASTA BANOFFEE PIEta

Pohja
260 g kandikeksejä (eli yksi paketillinen LU Bastogne tai Pirkka Elise kandisokerikeksejä)
75 g voita sulatettuna

Täyte
1 tlk valmiiksi karamellisoitua kondensoitua maitoa
2 pientä banaania tai 1 iso banaani viipaleina
2 dl vispikermaa
1 tl vaniljasokeria
Hiven kanelia
(Halutessasi maustettua makurahkaa kermavaahdon joukkoon)

Pinnalle
Krokanttia
4 kandikeksia murustettuna
Mansikoita
(Marenkia (ohje täältä, mintunlehtiä, pähkinöitä, vaahtokarkkeja yms.)

1) Lue ohjeet ja ota tarvitsemasi aineet esille. Ota kekseistä muutama sivuun syömiskoristelua varten!
Banoffee pie
2) Laita leivinpaperi irtopohjavuoan väliin.
Banoffee pie Banoffee pie
3) Murusta keksit. Paras tapa lienee yleiskone tms., jossa on lisäosa, millä keksit saa tasaiseksi muruseokseksi. Muuten menee manuaalihommiksi ja se on tämän reseptin ylivoimaisesti tylsin osuus. Voit siis murustaa keksit sauvasekoittimella varautuen, että keittiösi vuorautuu murusilla tai laittaa keksit paksuun pursotinpussiin, sulkea sen solmulla tai pussinsulkijalla ja murustaa keksit kaulimella. Äärimmäisessä hädässä käy myös 1,5 litran limupullo vedellä täytettynä.
4) Sulata varovasti mikrossa tai levyllä voi ja lisää kulhoon keksimurujen sekaan. Sekoita tasaiseksi.
Banoffee pieBanoffee pie
5) Painele keksiseos tasaisesti irtopohjavuoan pohjalle leivinpaperin päälle. (Keksipohjan voi tehdä halutessaan etukäteen ja vuoassa se on helppo kuljettaa tarvittaessa määränpäähän)
Banoffee pie
6) Levitä keksipohjan päälle karamellisoitu kondensoitu maito kokonaisuudessaan ja banaanit ohuiksi viipaloituina. Ripottele kanelia halutessasi banaanien päälle.
Banoffee pie Banoffee pie
7) Vaahdota kerma, mausta vaniljasokerilla ja tarkista maku. Levitä banaanien päälle kermavaahto.
8) Asettele mansikat, keksinpalaset, krokantti ja murskatut marengit päälle. Pyöräytä veitselle tarvittaessa vuoan reunoja pitkin, jotta pohja irtoaa nätisti ja avaa vuoan reunat.
9) Siirrä tarjoiluastiaan leivinpaperia apuna käyttäen.

Kertokaa kokeiltuanne veikö tämä täydellisen makuyhdistelmän piirakka myös teidän kielenne ja sydämenne ja allekirjoitatteko väittämäni hyvä, parempi, banoffee pie?

Banoffee pie

Banoffee pie

Banoffee pie

Banoffee pie (16)

Advertisement

Yksi kommentti artikkeliin ”Hyvä, parempi, Banoffee pie!

  1. Aivan simppeliä teko ja vielä ihanampi maku! Luulin aluksi tämän herkun olevan semmosta piperrystä jota en yleensä jaksa!
    Ehdottomasti jakoon! 😍

    Tykkää

Vastaa

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s